www.policie.cz - zpravodajství

14.10.2011

Rok zabezpečení vozidel

Dnes proběhla tisková konference u příležitosti ukončení preventivního projektu „Rok zabezpečení vozidel“, který byl zahájen dne 1. října 2010 pod záštitou policejního prezidenta.

Tisková konference se uskutečnila ve čtvrtek dne 13. října 2011 od 11 hodin v budově Policejního prezidia ČR, Strojnická 27, Praha 7. Zúčastnil se jí náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování plk. Mgr. Martin Červíček a viceprezident Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm, o.s, Ing. Jiří Dufek.

plk. Mgr. Pavla Kopecká
tisková mluvčí
13. 10. 2011

Vývoj autokriminality v ČR (soubor pps ke stažení)

Zhodnocení projektu Rok zabezpečení vozidel (soubor pps ke stažení)


Lekli jste se ? / Portál Plzeň - Bezpečné město

17.08.2011

Ve středu 17.8.2011 v Plzni proběhla kampaň s názvem „Lekli jste se?“. Preventivní akce vznikla v rámci projektu „Rok zabezpečení vozidel“ ve spolupráci Policie České republiky, Ministerstva vnitra ČR a oborových organizací. Smyslem této akce je poutavě upozornit motoristy na to, co by se mohlo stát, pokud uvnitř zaparkovaného automobilu ponechají nějaké věci.

Během akce preventisté spolu s policisty z Městského ředitelství policie Plzeň kontrolovali na velkých parkovištích u obchodních domů na Borech a na Slovanech, zda motoristé nenechávají na viditelných místech ve vozidlech nějaké předměty a nedávají tak šanci pachatelům k vykradení vozidla. Jakmile totiž policisté spatřili v interiéru automobilu volně odložené věci, nalepili na okno nálepku s imitací rozbitého skla. Jen podotýkám, že nálepku lze bez problému sundat. Motoristy jsme nechtěli vyděsit, smyslem bylo docílit toho, aby si posádka vozu opravdu uvědomila, co se příště může stát. Policisté poté příchozím řidičům předali různé preventivní letáky a pohovořili s nimi o vhodném zabezpečení automobilů. Upozornili je na to, aby opravdu ve svých vozech nenechávali žádné doklady ani jiné předměty, je lepší se minutu navíc u vozidla zdržet důkladnou kontrolou než následně řešit případnou krádež. Pokud není jiná možnost a v interiéru musí lidé něco ponechat, měly by být tyto věci uloženy v zavazadlovém prostoru tak, aby nebyly vidět. Preventisté také z praxe vědí, že i prázdná taška na sedadlech může zloděje přilákat a ten pak způsobí vyšší škodu poškozením než samotným odcizením věcí. Proto i na tuto skutečnost občany upozorňovali. Je důležité, aby si řidiči uvědomili, že zodpovědnost za svůj majetek nesou oni sami.

Během akce policisté zkontrolovali přibližně 200 zaparkovaných vozidel a ve většině z nich nalezli na viditelných místech volně odložené věci. Nejčastěji se jednalo o batohy s peněženkami, notebooky, oděvy, různé stavební nářadí, rybářské pruty a tašky s nákupy. V jednom případě policisté nalezli zaparkovaný automobil s otevřeným oknem u spolujezdce a v interiéru bylo větší množství textilií. Preventisté samozřejmě na řidiče počkali a motorista byl velice překvapený, vůbec otevřené okno nezaregistroval. Více nechávali ve vozidlech různé předměty muži. Ve většině případů byli lidé mile překvapeni a slibovali, že příště si při odchodu z vozidla vše odnesou s sebou. Byli rádi, že je policisté podobnými akcemi upozorňují na důležité věci. Na druhou stranu je třeba podotknout, že policisté rozdávali i pochvaly naprosto vzorným řidičům.

Policisté téměř denně zapisují do statistik případy krádeží věcí z automobilů, například za prvních sedm měsíců roku 2011 bylo vykradeno v Plzni 563 vozidel a škodu vyčíslili majitelé celkem na téměř 11 miliónů korun. V podobných akcích budou policisté pokračovat.

Nálepka s imitací rozbitého skla byla vyhotovena jako reklamní předmět firmy zabývající se zabezpečením vozidel v rámci společného projektu PČR, MV a oborových organizací s názvem „Rok zabezpečení vozidel“, který je zaměřený na zvýšení prevence krádeží motorových vozidel v ČR.

Fotografie naleznete v archivu akcí.

por. Ing. Martina Korandová
preventivně informační skupina
MŘ PČR Plzeň - město


červen 2011 / Prosperita 6/2011

15.06.2011

Rada nad zlato: prevence se vyplatí

Jiří Novotný kladl otázky viceprezidentovi AGA Jiřímu Dufkovi.


Rok zabezpečení vozidel na Autosalonu

06.06.2011

V těchto dnech, od 3. června až do 9. června 2011, probíhá na Veletrzích Brno veletrh „AUTOSALON – Brno Motor Show“.

V rámci veletrhu představuje Policie ČR spolu s dalšími partnery Ministerstvem vnitra ČR, Českou asociací pojišťoven a členskými firmami Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm, o. s. návštěvníkům, kterých bylo jen v sobotu 4. června 2011 přes 20.000,  preventivní projekt „Rok zabezpečení vozidel“.

Projekt byl zahájen 1. října 2010 a jeho hlavním cílem je upozorňovat veřejnost na rizika odcizení a finanční ztráty vyplývající z nezabezpečení vozidel a zvyšovat povědomí občanů a motoristů o možnostech a způsobech zabezpečení vozidel proti krádežím. Hlavním komunikačním nástrojem k informování veřejnosti o prevenci zaměřené na autokriminalitu jsou internetové stránky www.rokzabezpecenivozidel.cz.

V rámci projektu jsou připravovány další aktivity a akce, kde se bude moci motoristická veřejnost seznámit s řadou zajímavých a užitečných informací o možnostech zabezpečení motorových vozidel. Kalendář akcí naleznete zde.

kpt. Bc. Zuzana Součková

Policejní prezidium ČR
5. června 2011


15.4.2011 / Novinky.cz

15.04.2011

Každých 40 minut je v Česku ukradeno auto, a to obvykle na objednávky přicházející z celé Evropy. Tento statistický průměr trvá navzdory mírnému snižování celkových počtu krádeží. Pachatelé jsou podle policie stále lépe organizovaní a s mezinárodní působností.

>> více